Vyhynulý druh ve volné přírodě
Nosorožec bílý severní je poddruhem nosorožce bílého a dříve se vyskytoval v některých částech Ugandy, Čadu, Súdánu i Demokratické republiky Kongo. Roky rozsáhlého pytláctví a občanské války zdevastovaly populace severních bílých nosorožců a ti jsou nyní považováni za vyhynulé ve volné přírodě. Zbývají pouze dva, oba v chráněné oblasti Ol Pejeta Conservancy.
Dne 20. prosince 2009 byli do chráněné oblasti Ol Pejeta převezeni čtyři z posledních sedmi nosorožců bílých severních na světě. Najin, Fatu, Súdán a Suni žili do té doby v Zoo Dvůr Králové v České republice. Všechny předchozí pokusy o chov v zoo byly marné, a tak se doufalo, že klima a jejich přirozené prostředí na travnatých pláních Ol Pejeta jim poskytnou příznivější podmínky pro chov.
Bohužel se tak nestalo. Vzhledem k tomu, že severních bílých nosorožců zbývalo tak málo, bylo rozhodnuto, že zbývající samice severních bílých nosorožců budou připuštěny jižními bílými v naději, že se podaří získat potomky, kteří si zachovají alespoň část severních bílých genů. To se opět ukázalo jako neúspěšné.
V říjnu 2014 zemřel samec Suni a po jeho smrti zůstal Súdán jediným severním bílým samcem na světě schopným chovu. Na začátku roku 2015 se zjistilo, že ani jedna ze zbývajících samic v Ol Pejetě není schopna přirozené reprodukce. V červenci 2015 na planetě zůstali už jen tři severní bílí nosorožci. V roce 2018 pak zemřel i samec Súdán.
Nosorožci bílí severní jsou tedy už funkčně vyhynulí. Na světě zbývají pouze dvě zmíněné samice narozené ve Dvoře Králové. Jedinou možností přežití druhu jsou metody asistované reprodukce vyvíjené konsorciem BioRescue, poslední paprsek naděje. Naštěstí se totiž podařilo včas odebrat a uchovat dostatečné množství vajíček a spermií, které lze použít pro umělé oplodnění.
Pavilon pro nosorožce
Právě Safari park Dvůr Králové se dlouhodobě o záchranu tohoto druhu zasazuje a s berlínským Tierparkem plánují vybudovat chovná centra.
V Safari Parku v současné době probíhá rekonstrukce pavilonu pro nosorožce. Rekonstrukce by měla být dokončena do konce roku 2025. Od roku 2026 by chovné centrum ve Dvoře Králové mělo sloužit i k záchraně severních bílých nosorožců. Druhé chovné centrum vznikne v Tierpark Berlin. V jeho bezprostředním sousedství sídlí Leibnizův institut pro výzkum divokých a zoo zvířat (Berlin IZW).
Tým BioRescue vyvinul metody asistované reprodukce u nosorožců. V lednu 2024 oznámil, že poprvé uspěl se zcela novou metodou, díky které došlo k zabřeznutí samice nosorožce bílého. Testovací embryo jižního bílého nosorožce, které bylo vytvořené umělým oplodněním v laboratoři, bylo experty BioRescue přeneseno do těla samice nosorožce bílého jižního. To potvrdilo možné využití rovněž pro přenesení embrya severního nosorožce do těla jižní samice. Tato embrya vytvořená v rámci projektu BioRescue jsou aktuálně uložena v Itálii a Německu.
První samice nosorožců bílých jižních, které budou náhradními matkami, by do berlínského Tierparku měly dorazit v roce 2026. V zařízení bude prostor pro až šest dospělých samic.