Národní parky Keni jsou možná tou nejlepší destinací pro klasická safari za divokými zvířaty. Doporučují se zejména těm, kteří se chystají na svoje první safari. Ten neslavnější z nich, Masai Mara, nabízí vynikající možnosti pro pozorování velkých koček a je prostředím, kde probíhá každoroční podzimní Velká migrace stád pakoňů a zeber. Pláže u indického oceánu lemované palmami pak nabízejí ideální místo k odpočinku a relaxaci po dobrodružném safari.
Pokud se zajímáte o keňské národní parky, pak na této stránce mimo jiné naleznete jejich přehled, základní informace a odkazy na stránky s podrobnějšími informacemi o jednotlivých národních parcích, rezervacích a chráněných oblastech.
Přehled národních parků, rezervací a chráněných oblastí v Keni
Národní parky v Keni
- Národní park Aberdare
- Národní park Amboseli
- Národní park Mount Kenya
- Národní park Lake Nakuru
- Národní park Tsavo East
- Národní park Tsavo West
- Národní park Hell´s Gate
Národní rezervace a chráněné oblasti v Keni
- Národní rezervace Buffalo Springs
- Lake Naivasha
- Národní rezervace Masai Mara
- Chráněná oblast Ol Pejeta
- Národní rezervace Samburu
- Lesní rezervace Arabuko Sokoke
Základní informace o národních parcích, rezervacích a chráněných oblastech v Keni
Národní park Aberdare
Národní park Aberdare chrání ekosystém stejnojmenného pohoří Aberdare. Najdete v něm tzv. „stromové hotely“, které jsou určeny pro hosty k pozorování divoké zvěře přicházející k napajedlům (nebo solným lizům) v lesním prostředí. Pozorování divoké zvěře z této vyvýšené polohy je výborným způsobem, jak uvidět zvířata, která je jinak obtížné spatřit v husté vegetaci.
Národní park Amboseli
Národní park Amboseli je jedním z nejoblíbenějších parků v Keni. Říká se mu někdy „země obrů“ – kvůli působivým slonům s masivními kly. Všechna zvířata zde můžete pozorovat s výhledem na vzdálené Kilimandžáro, které tvoří úžasnou kulisu tohoto relativně malého parku.
Národní park Mount Kenya
Národní park Mount Kenya (také Mt. Kenya, Mount Keňa, Mt. Keňa) má rozlohu 715 km2 a byl vytvořen za účelem ochrany přírody v okolí impozantního vyhaslého vulkánu Mount Kenya. Většina parku leží ve výšce nad 3 000 metrů nad mořem. Navazuje na něj přibližně stejně velká lesní národní rezervace.
Národní park Lake Nakuru
Národní park Lake Nakuru je jedním z nejoblíbenějších keňských národních parků. Leží v hezké lesnaté krajině, jejíž součástí jsou mokřiny, skalnaté útvary i otevřené savany. Hlavním magnetem parku je velké mělké jezero Nakuru jako stvořené pro život mnoha druhů ptáků, včetně velkých hejn plameňáků a pelikánů.
Národní park Tsavo East
Národní park Tsavo East, spolu se svým menším sousedem Tsavo West, tvoří jeden z největších národních parků na světě. Společně pokrývají až 4% rozlohy Keni. Dělící čarou mezi západní a východní částí parku je železnice z Mombasy do Ugandy, která byla budována koncem devatenáctého století. Dnes probíhá souběžně s železnicí i silnice.
Národní park Tsavo West
Národní park Tsavo West tvoří, spolu se svým větším sousedem Tsavo East, jeden z největších národních parků na světě. Park je domovem celé tzv. Velké pětky. Dělící čarou mezi západní a východní částí parku je železnice z Mombasy do Ugandy, která byla budována koncem devatenáctého století. Dnes probíhá souběžně s železnicí i silnice.
Národní rezervace Buffalo Springs
Národní rezervace Buffalo Springs, Samburu a Shaba jsou trojicí podobných přilehlých parků. Buffalo Springs nabízí pozorování většiny velkých safari zvířat a je proslulý zejména svými dobrými podmínkami pro pozorováními leopardů.
Lake Naivasha
Lake Naivasha je krásné sladkovodní jezero. Má průměr téměř 13 km, ale jeho vody jsou mělké, s průměrnou hloubkou pěti metrů. Je to druhé největší sladkovodní jezero v Keni.
Lake Naivasha není národním parkem. Přesto, že mu není oficiálně poskytována žádná ochrana ze strany keňské vlády, jezero a jeho okolí nabízí dobré podmínky pro řadu divokých zvířat. O jejich ochranu se stará místní sdružení.
Národní park Masai Mara
Národní park Masai Mara (přesněji řečeno národní rezervace Masai Mara) je jedním z nejznámějších parků v celé Africe. Travnaté pláně a pravidelné srážky podporují obrovskou populaci býložravců, což zase přitahuje mnoho predátorů. Všechny tři „velké kočky“ jsou zde relativně snadno k vidění. A každoroční migrace pakoňů procházející parkem je jednou z nejúžasnějších safari podívaných na světě.
Chráněná oblast Ol Pejeta
Park (soukromá rezervace, chráněná oblast) Ol Pejeta se nachází asi tři sta kilometrů severně od Nairobi, na úbočí horského masívu Mt. Kenya, v zemědělské oblasti Laikipia. Majitelé velkých farem v Laikipii se už delší dobu zaměřují i na ochranu životního prostředí a divokých zvířat včetně predátorů. Dokazují tak, že soužití zdánlivě nesmiřitelného zemědělství a ochrany divoké přírody je možné. Region je proto oblíbeným místem vědců a studentů z celého světa. Oblast už objevili i turisté, i když zatím v menším počtu, než u ostatních rezervací v Keni.
Národní rezervace Samburu
Národní park (národní rezervace) Samburu patří mezi méně známé a s rozlohou 165 km² také menší parky v Keni. Je ale zajímavý a návštěvníky velmi dobře hodnocený. Příroda i zvěř částečně připomínají slavnější a populárnější národní rezervaci Masai Mara. Rozprostírá se kolem řeky Ewaso Ng‘iro. Okolní rozlehlé savany a kosodřevinné pouště lákají spoustu zvěře.
Výskyt zvířat v národních parcích v Keni
Keňa je jednou z nejbohatších safari destinací v Africe a nabízí vynikající podmínky pro pozorování divoké zvěře. Býložravci, jako je slon, buvol a žirafa, jsou běžní ve většině národních parků a rezervací a v blízkosti řek obvykle najdete i hrochy a krokodýly. Velké kočky se v Keni také hojně vyskytují.
Nosorožec je v Masai Mara vzácný, ale je běžný v národním parku Amboseli, v chráněné oblasti Ol Pejeta, či u jezera Nakuru.
A pak jsou tu pakoně a zebry, kteří zde předvádí neuvěřitelnou show během každoroční Velké migrace, probíhající v národních parcích Serengeti (v Tanzanii) a Masai Mara.
Jezera v oblasti Rift Valley, zejména jezero Bogoria, přitahují tisíce plameňáků, které se živí v jeho mělkých vodách.
Velká migrace
Velká migrace je jedním z největších možných zážitků z pozorování divokých zvířat v Africe. V celém ekosystému národních parků Serengeti a Masai Mara se pohybují přibližně dva miliony kopytníků – hlavně pakoně, ale také zebry a antilopy. Každoroční podzimní překročení řeky Mara ze Serengeti v Tanzanii do Masai Mara v Keni a potom zase nazpět je absolutním vrcholem celého cyklu Velké migrace.
Pozorování ptáků
Keňa je s více než 1100 zaznamenanými druhy jednou z nejlepších afrických destinací pro pozorování ptáků. V Africe tento počet druhů převyšuje pouze mnohem větší a nepřístupná Demokratická republika Kongo.
Na každém výletu s cílem pozorování ptáků uvidíte i řadu endemických druhů, vyskytujících se pouze v dané oblasti. Tito ptáci jsou proto obzvláště vyhledávaní, protože jinde nemáte možnost je spatřit.
Evropští migranti jsou přítomni především od září do dubna.
Počasí v Keni
Keňa leží na rovníku a má příjemné tropické klima. Jedná se ale o velkou zemi s regionálními klimatickými rozdíly ovlivněné několika faktory, včetně nadmořské výšky.
Denní teploty v Keni se pohybují v průměru mezi 20°C a 28°C, na pobřeží indického oceánu je tepleji.
Keňa je příliš blízko rovníku, než aby mohla zažít skutečnou zimu a léto, tak jak je známe v Evropě. Pravidelně se zde však střídají období sucha a období dešťů.
Během období sucha jsou denní teploty obvykle kolem 23°C ve vyšších nadmořských výškách, jako je Masai Mara, a 28°C v nižších nadmořských výškách, jako jsou pobřežní oblasti. Obloha je jasná a dny jsou slunečné. Pravděpodobnost srážek je malá. Jsou to nejchladnější měsíce v roce. Ranní teploty ve vyšších nadmořských výškách jsou obvykle pouze 10°C. Doporučujeme zabalit teplé oblečení, pokud plánujete ranní safari vyjížďky v otevřených vozidlech.
Během období dešťů jsou denní teploty ve vyšších nadmořských výškách mezi 24°C a 27°C. V nižších nadmořských výškách jsou denní teploty kolem 30°C. Rána zůstávají ve vyšších nadmořských výškách chladná a pro ranní vyjížďky je vhodné si sbalit i teplé oblečení.
Listopad a prosinec je obdobím tzv. „krátkých dešťů“ – je to období hůře předvídatelných krátkých dešťů mezi listopadem a prosincem, které trvá přibližně měsíc. Déšť je někdy silný, ale většinou prší jen pozdě odpoledne nebo večer. Málokdy bude mít velký negativní dopad na vaše safari.
Leden a únor – během těchto měsíců dochází v období dešťů ke snížení množství srážek. Jak dlouho toto období potrvá a kdy přesně se začne a skončí, je těžko předvídatelné.
Březen, duben a květen – období tzv. „dlouhých dešťů“ – v těchto měsících prší nejvíce. Je velmi oblačno, zejména na vysočinách a v horách (například národní park Aberdare a náhorní plošina Laikipia). Vlhkost vzduchu je také vyšší a bude patrná zejména v pobřežních oblastech.
Nejlepší čas pro návštěvu národních parků v Keni
Národní parky v Keni umožňují kvalitní pozorování divoké zvěře po celý rok, ale nejoblíbenější čas je v hlavním období sucha od června do října. V tomto období probíhá i migrace pakoňů v národním parku Masai Mara. Přesné načasování závisí na srážkách. Obvykle je to v srpnu až září, kdy velká stáda pakoňů dosáhnou severního Serengeti a začnou přecházet do Masai Mara. V říjnu se pak vrací zpět do Tanzanie. Tyto měsíce jsou hlavní sezónou pro cestovní ruch v Keni.
Mimo tuto hlavní sezónu jsou keňské národní parky klidnější a ceny mohou být na řadě míst nižší, především za ubytování.
Dalším oblíbeným obdobím pro návštěvu keňských národních parků je kratší období sucha trvající obvykle od ledna do první poloviny března (může se lišit v jednotlivých národních parcích).
Pozorování ptáků v Keni je možné po celý rok, ale na vrcholu je jejich populace v září až dubnu, kdy jsou přítomni stěhovaví ptáci z Evropy a severní Afriky. V této době zde hnízdí také mnoho druhů ptáků, kteří zde trvale žijí.
Podmínky pro safari v jednotlivých národních parcích a rezervacích v Keni se samozřejmě v jednotlivých měsících můžou mírně lišit podle jejich polohy a podnebí.
Jak se tam dostanu?
Hlavním letištěm v Keni je mezinárodní letiště Jomo Kenyatta (NBO), které se nachází 15 km jihovýchodně od Nairobi. Druhým mezinárodním letištěm v Keni je mezinárodní letiště Moi (MBA), které se nachází 9 km západně od Mombasy. Kromě letů na Zanzibar se toto přímořské letiště používá především pro vnitrostátní a charterové lety.
Z Nairobi nebo Mombasy lze létat i jezdit do hlavních keňských národních parků. Většina vnitrostátních letů z Nairobi odlétá z letiště Wilson (WIL) 6 km jižně od Nairobi.
Bez ohledu na to, jaký způsob dopravy si vyberete, naše cestovní kancelář ve většině případů zajistí vyzvednutí na letišti a veškerou další přepravu jako součást balíčku safari.
Historie národních parků v Keni
Keňa má velké množství divoké zvěře, kterému se daří v oblastech táhnoucích se od Indického oceánu do vnitrozemských zalesněných ekosystémů, přes rozlehlé savany, až na dno Velké příkopové propadliny. Keňa se také vyznačuje značnou rozmanitostí svých ekosystémů, včetně hor a pouští.
Místní komunity až do 19. století používaly divokou zvěř pouze k zajištění obživy. Nejsou žádné důkazy o obchodování s divokou zvěří v dřívější minulosti. Lidské populace byly příliš malé a rozptýlené, než aby měly významný nepříznivý dopad na volně žijící živočichy. Prostor využívaný lidmi byl velmi malý ve srovnání s obrovskou rozlohou země.
Lidské činnosti v období od počátku 19. století do počátku 20. století spočívaly hlavně v rozšíření kultivovaných ploch a kočovném pastevectví.
Koloniální nadvláda
Zájem o oficiální ochranu keňské divočiny a jejích zdrojů šel ruku v ruce se vznikem britské imperiální vlády v 90. letech 19. století. Do nově vytvořeného protektorátu Britská východní Afrika dorazili totiž západní cestovatelé a lovci, což mělo za následek masové zabíjení divoké zvěře. Britové chtěli mít chráněné oblasti, kde by mohli pokračovat ve svých loveckých safari, zatímco místní lidé se uplatnili jako průvodci, nosiči a sluhové. V průběhu let přijali Britové zákony upravující podmínky pro lovecká safari.
V návaznosti na formální prohlášení protektorátu Britská východní Afrika v roce 1896, koloniální vláda vydala prohlášení o zřízení několika rezervací divoké zvěře. Byly zřízeny Jižní rezervace (13 000 čtverečních mil) a Severní rezervace (13 800 čtverečních mil). S upevněním britské nadvlády v tomto protektorátu vyvstala potřeba zřídit více chráněných oblastí, což se stalo v roce 1906.
V roce 1945 přijal britský protektorát vyhlášku, která upravila podmínky pro stávající národní parky v Keni a pro vytváření dalších chráněných oblastí. Poté následovalo následujícího roku založení Nairobi Royal Park.
Východoafrický protektorát umožnil Britům rozšířit svou vládu do Ugandy, nilského státu, který měl obrovské zdroje, které Britové potřebovali. Jak se v regionu zvyšovaly britské zájmy, rostla i potřeba nejen nabízet safari, ale také jiné formy rekreace pro stále rostoucí populaci místních evropských osadníků. Aberdare Royal Park a Mount Kenya Royal Park (později přejmenované na národní parky) byly v tomto období založeny přesně z těchto důvodů – pro ochranu divoké zvěře a pro exkluzivní safari a rekreaci bílých vládců země. Rozšiřující se národní parky v Keni neznamenaly nic dobrého pro místní komunity. Ty čelily kvůli tomu na mnoha místech hrozbám vysídlení.
S trendem ochrany divoké zvěře a vytyčování chráněných oblastí rostla také touha mezi bohatými a slavnými v Británii a Americe účastnit se lovu a safari v britském východoafrickém protektorátu. Mezi těmi, kteří přijeli na lov a na safari, byl i americký prezident a královna Anglie. Princezna Elizabeth se ve skutečnosti stala královnou Anglie na návštěvě národního parku Aberdare, protože v době její návštěvy tohoto parku k ní v roce 1952 dorazily zprávy o smrti jejího otce.
Nezávislost Keni
V letech, které postupně vedly k nezávislosti Keni, panovaly obavy o zachování keňské divočiny jak mezi koloniální vládci, tak mezi keňskými nacionalisty. Po získání nezávislosti v roce 1963 byly zřizovány další národní parky a rezervace v Keni za účelem podpory safari a rekreace. V těchto letech se místní keňské komunity stále více zapojovaly do turismu a ochrany divokých zvířat.
Jak se svět více industrializoval, zvyšoval se počet lidí, kteří hledali nové příležitosti k rekreaci. Infrastruktura v Keni se zlepšila. Vznikaly nové hotely a chaty, které přitahovali více lidí k návštěvě keňských parků, než kdykoli předtím. Keňská vláda prostřednictvím Ministerstva cestovního ruchu a divoké zvěře postupně přijala řadu zákonů, díky nimž se Keňa stále více stává jednou z nejatraktivnějších turistických destinací na světě. V roce 1977 byl zaveden zákaz komerčního lovu zvěře.
Turismus založený na safari v divočině se dnes stal jedním se základních přispěvatelů k HDP Keni. Turistický průmysl byl také identifikován jako jeden z klíčových pilířů dalšího ekonomického rozvoje, známého jako Vision 2030. Roční hrubý příjem z odvětví cestovního ruchu už přesahuje 1,5 miliardy USD. Přitom stále existuje potenciál pro jeho navýšení a další hospodářský růst země.
Historicky Správa parků v Keni vycházela z předpokladu, že by stačila ochrana divoké zvěře státem v několika národních parcích a rezervacích. V posledních dvou desetiletích se však ukázalo, že mnoho jednotlivců a komunitních skupin je ochotno chránit divokou zvěř na vlastní půdě. Doplňují tak aktivity vlády v této oblasti a rozšiřují státem chráněná území o další oblasti. Důvodů je několik, ale hlavní je zjištění, že ekoturistika má pozitivní dopady na sociálně-ekonomické podmínky místních lidí a přispívá k oživení tradičního keňského umění. Byla vytvořena Keňská služba pro divokou zvěř (KWS) a doplňková legislativa. Ta umožňuje soukromým osobám podílet se na ochraně přírody a ekoturistice. Tato iniciativa je podporována mnoha podniky, nevládními organizacemi a dárci z Keni i ze zahraničí.
Proces přesouvání odpovědnosti ze státu na místní lidi a komunity pokračuje. Další vývoj je předmětem mnoha diskuzí.
Externí odkazy
Oficiální stránky Keňské služby pro divokou zvěř spravující národní parky v Keni: Kenya Wildlife Service.
Nabídka safari
Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd do nějakého národního parku v Keni? Umíme to zařídit. Vyberte si z nabídky našich standardních itinerářů nebo požádejte o program na míru.