Obecné informace
Oficiálním názvem Keni je Keňská republika. Keňa sousedí s Tanzanií, Ugandou, Etiopií, Somálskem a na severozápadě s Jižním Súdánem. Východní pobřeží Keni má přístup k Indickému oceánu. Hlavním městem je Nairobi. Nejvyšší horou je Mt. Kenya, která je zároveň druhou nejvyšší horou celého Afrického kontinentu hned po Kilimandžáru v Tanzanii.

Úředními jazyky zde jsou svahilština a angličtina. Nejsou ale jedinými jazyky, kterými se zde hovoří (také arabština a jazyky kmenů obývajících keňská území). Na vlajce můžeme vidět černou, červenou, bílou a zelenou barvu. V centrální části je znázorněn masajský štít a dvě zkřížená kopí. Masajové jsou tradičním keňským kmenem. Keňa má rozlohu 582 000 km². Počet obyvatel je téměř 56 mil. Hlavním náboženstvím je zde protestantismus a oficiální měnou keňský šilink (zkratka KES nebo KSH).
Zdrojem práce pro místní obyvatele je zemědělství (až 75 % činného obyvatelstva). Významným zdrojem příjmů republiky je cestovní ruch. To si místní lidé uvědomují a turistů si váží.
Keňský šilink je nejsilnější měnou ve východní Africe. 1 KES (keňský šilink) = přibližně 0.176910 CZK.

Politický systém
Státním zřízením je prezidentská republika. Zákonodárným sborem je Národní shromáždění a stát stojí na principech demokracie. Prezident této republiky je volen každých 5 let parlamentem. Keňa je členem společenství Commonwealth a OSN.
Prvním prezidentem po získání nezávislosti na Velké Británii (v roce 1963) byl Jomo Kenyatta (pol. strana Keňská africká nacionální unie KANU), po němž je pojmenované např. mezinárodní letiště (Jomo Kenyatta International Airport, JKIA). Od roku 2022 je prezidentem William Ruto, který je pátým prezidentem Keni.

Jde o jednu z nejvyspělejší, nejbezpečnější a nejstabilnější zemi ve východní Africe. Vláda deklaruje snahu o industrializaci země a posílení zemědělské soběstačnosti.
Keňa je dle ústavy (r. 2010) rozdělena do 47 poloautonomních krajů, které jsou vedeny guvernéry. Tyto kraje se dále dělí na 262 okresů.
Bezpečností situace / bezpečnost v Keni
Keňa je mezi africkými zeměmi relativně bezpečná pro poznávací i pobytovou dovolenou. Nedochází zde k žádným teroristickým útokům vůči turistickým cílům. Místní lidí si uvědomují, že turismus přináší všem spoustu peněz a mají zájem o to, aby tento příliv peněz pokračoval.
Cestování běžnou místní dopravou nese běžná rizika nehody a okradení. Ale pokud se svěříte do péče spolehlivé místní cestovní kanceláře, která vám bude zajišťovat letištní transfery a ostatní přesuny, riziko problémů je absolutně minimální.
Vhodná doba pro návštěvu Keni / podnebí
Keňa leží na rovníku a má příjemné tropické klima. Existují ale docela velké regionální klimatické rozdíly ovlivněné několika faktory, včetně nadmořské výšky. Denní teploty v Keni se na pevnině pohybují v průměru mezi 20°C a 29°C, na pobřeží Indického oceánu je však tepleji.
Keňa je příliš blízko rovníku na to, aby mohla střídat skutečnou zimu a léto. Pravidelně se však střídá období sucha (přibližně leden-březen a červen-říjen) a období dešťů (přibližně duben-květen a listopad-prosinec).
Stručná historie Keni
Právě v Keni byly objeveny jedny z prvních zkamenělých pozůstatků hominidů miliony let staré. K nejznámějším nálezům patří nálezy antropologa Richarda Leakeyho a dalších v oblasti Koobi Fora na břehu Rudolfova jezera (též nazývané jezero Turkana), které obsahovaly části koster Australopithecus boisei a Homo habilis.
V dobách rozmachu mořeplavectví lákalo obchodníky keňské pobřeží. V 8. století vznikly na pobřeží první arabské obchodní osady. Koncem 15. století vstoupili na území Portugalci. Z tohoto období je známá například pevnost Fort Jesus ve městě Mombasa. Ve druhé polovině 17. století se země dostala pod vliv ománského imána.
V polovině 18. století se většina pobřeží dostala pod nadvládu ostrova Zanzibar. Zanzibarský sultán pronajal v roce 1895 půdu Britům a jejich vliv se rychle rozšířil i do vnitrozemí. Poté byla prohlášena britským Východoafrickým protektorátem. Britové hojně využívali levné africké pracovní síly ke stavbě železnice a hlídání plantáží. V roce 1920 byla prohlášena britskou korunní kolonií.
Nespokojenost keňského obyvatelstva s britskou nadvládou a kolonizací vedla v letech 1952 až 1960 k povstání Mau Mau (za britského premiéra Winstona Churchilla). V prosinci 1963 se Keňa stala nezávislou republikou.
Zdroje informací
https://www.britannica.com/topic/history-of-Kenya
https://www.businessinfo.cz/navody/kena-souhrnna-teritorialni-informace
https://mzv.gov.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/kena/cestovani/other.html